Căsătorie / Celibat

Căsătoria

Căsătoria este celebrarea iubirii care unește un bărbat și o femeie într-o relație specială în care cei doi, “nu mai sunt doi, ci un singur trup.”

“De la începutul lumii, Dumnezeu i -a făcut parte bărbătească şi parte femeiască. De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevastă-sa. Şi cei doi vor fi un singur trup. Aşa că nu mai sînt doi, ci sînt un singur trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.” Marcu 10: 6-9

Credem că, fiecare căsătorie trebuie să fie legământ serios și pe viață, dintre un bărbat și o femeie, înaintea lui Dumnezeu. În ceremonia religioasă ne manifestăm bucuria faptului că relația numită căsătorie este un dar de la Dumnezeu, este binecuvântată de Isus Hristos și susținută de Duhul Sfânt.

Celibatul

Înțelegem că, căsătoria nu este planul lui Dumnezeu pentru orice ființă umană. Așa că, biserica VIA sprijină și încurajează în credință și pe aceia care nu se căsătoresc sau nu s-au căsătorit încă.

• Căsătoria nu este planul lui Dumnezeu pentru fiecare om. Matei 19: 10-12;
  • Atât căsătoria cât şi celibatul sunt daruri ale lui Dumnezeu. 1 Cor. 7: 7;
  • Căsătoria nu este un scop în sine. 1 Cor. 7: 26-31
  • Căsătoria nu-ți rezolvă toate problemele; 1 Cor 7:28
  • Împlinirea personală nu se află nici în căsătorie, nici înafara ei; ea se află în „a plăcea Domnului”! 1 Cor. 7: 32-35
  • Celibatul poate asigura disponibilitate mai mare pentru lucrare 1 Cor 7: 32-35